Spektakularna samowola budowlana w Chinach4...Chiński biznesmen Zhang Lin, współpracujący na szczeblu powiatowym z Chińską Partią Komunistyczną, często bywał na zebraniach urzędników organizowanych na 26 piętrze jednego z pekińskich wieżowców. Widok tak przypadł mu do gustu, że postanowił wybudować dwupiętrowy apartament na dachu tegoż budynku. To nie wszystko. Przedsiębiorca zamarzył o wielkim skalnym ogrodzie okalającym apartament, który w dodatku przypominałby szczyt góry. Nie Spektakularna samowola budowlana w Chinach2...przejmując się specjalnie załatwianiem formalności związanych z legalizacją budowy, po prostu przeszedł do realizacji swoich fantazji. Wybudowany kompleks willowo – ogrodowy miał w sumie powierzchnię 800 m kw i trzeba przyznać, że robił wrażenie. Wystarczy spojrzeć na załączone zdjęcia.

Budowa trwała sześć lat, trudno więc uwierzyć, że nikt nie zauważył rosnącej na wieżowcu skalnej kopuły, zwłaszcza, że jego mieszkańcy wielokrotnie skarżyli się na dobiegające z góry hałasy. No cóż, partyjne znajomości zapewne zrobiły swoje.

Spektakularna samowola budowlana w Chinach3...Dopiero niedawno, kiedy tematem zainteresowały się chińskie media, lokalni urzędnicy zapowiedzieli kontrolę. Biznesmen dostał 15 dni na przedstawienie dokumentów potwierdzających legalność konstrukcji. Nie posiadał takowych, więc jakieś trzy tygodnie temu rozpoczęto rozbiórkę samowoli.

W Pekinie jest sporo nielegalnych obiektów wznoszonych nad dachach budynków, ale willa Pana Zhang Lin była, jak na razie, najbardziej spektakularna..