Gabion czyli element ażurowej konstrukcji wypełniony np. kamieniami (najczęściej), pociętymi pniami, łodygami bambusowymi, który po zamontowaniu z reguły nie wymaga konserwacji. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje, jak dbać o tego typu konstrukcje.

Czy gabion wymaga konserwacji 2 - FachowaBudowa.PLPostaw na powłokę cynkowo – aluminiową!

Jeśli chodzi o gabiony najlepiej wybierać te zabezpieczone powłoką cynkowo-aluminiową. Dlaczego? Otóż tego typu konstrukcje są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Trzeba jednak pamiętać, że trwałość zależy też od warunków atmosferycznych oraz agresywności środowiska na danej przestrzeni (zupełnie inaczej będzie na wsi niż na obszarze przemysłowym).

O czym warto jeszcze pamiętać?

Jeśli nasze gabiony pokryte są ocynkiem ogniowym, to miejsca cięć oraz inne uszkodzenia warto zabezpieczyć cynkiem w Czy gabion wymaga konserwacji 3 - FachowaBudowa.PLspreju. Co więcej, jeśli w trakcie napełniania ich wybranym wypełnieniem zostanie uszkodzona warstwa lakieru, warto zaistniałe ubytki uzupełnić lakierem zaprawkowym. Ostrożności nigdy za wiele.

Jak czyścić gabiony?

Z czasem między kruszywem znajdującym się w gabionach (np. między kamieniami) może gromadzić się różnego rodzaju brud i niepotrzebne elementy, które w dalszej perspektywie mogą negatywnie wpłynąć na konstrukcję gabionu. Pamiętajmy, żeby liście usuwać możliwie na bieżąco, a innego typu zanieczyszczenia np. odchody ptaków czyścić myjką wysokociśnieniową.