RISING CANES - modułowy budynek z bambusa3Pracownia architektoniczna Penda z Pekinu, dowodzona przez Austriaka Chrisa Prechta, stworzyła niezwykły projekt domu, wykonanego w całości z bambusowych tyczek i lin. Żadnych gwoździ, śrub, zapraw itp. Projekt nazwano „Rising Canes” („pnące się ku górze trzciny”), gdyż zakłada on konstrukcję modułową budynku, co oznacza, że będzie można rozbudować go zarówno na boki, jak i w górę, dodając kolejne kondygnacje, by w konsekwencji stworzyć wielopiętrowy obiekt mieszkalny.

„Rising Canes” po raz pierwszy zaprezentowano szerokiej publiczności, podczas Beijing Design Week 2015, gdzie spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. W pawilonie Penda ustawiono pojedynczy moduł, który, jak wspomniałem powyżej, można rozbudowywać wzdłuż i wszerz, dodając kolejne jednostki. Niedawno, ten sam projekt pracowni Prechta, zajął drugie miejsce w A’Design Competition, konkursie, którego głównym celem jest promowanie nowatorskiego designu.

Ekologia

Zgodnie z założeniem, projekt „Rising Canes” miał stawiać na ekologię i zrównoważony rozwój, dlatego wszystkie materiały użyte do budowy nadają się do ponownego wykorzystania. Bambusowe tyczki są łączone za pomocą węzłów i lin, dzięki czemu ich struktura pozostaje nienaruszona i po ewentualnej rozbiórce, mogą być ponownie użyte.

Dlaczego właśnie bambus? Wybór nie jest przypadkowy… Ta tropikalna roślina rośnie w zadziwiającym tempie. Podczas gdy inne drzewa potrzebują od 30 do 60 lat, aby osiągnąć wymiary, niezbędne by sprawdzić się jako materiał budowlany, bambus może rosnąć w tempie 1.4m na dobę. W dodatku produkuje o 35% więcej tlenu niż większość gatunków drzew, jednocześnie pochłaniając mniej więcej tę samą ilość dwutlenku węgla. Ścięte pędy bambusowe nie obumierają. System korzeniowy pozostaje w pełni aktywny i w krótkim czasie roślina ponownie pnie się w górę. Bambus jest niezwykle odporny na odkształcenia oraz warunki atmosferyczne.

Według projektantów Penda, inne rośliny bytujące w pobliżu Rising Canes, będą mogły swobodnie oplatać bambusowy szkielet konstrukcji budynku, sprawiając, że ten jeszcze lepiej wkomponuje się w otoczenie.

Tradycja

Poza naturalnymi właściwościami bambusa, na wybór tego materiału wpłynęły również kwestie związane z tradycją i kulturą regionu, w którym Penda ma swoją główną siedzibę. W Azji bambus jest wykorzystywany od wieków na dużą skalę, zarówno w budownictwie jak i innych dziedzinach życia np. w przemyśle spożywczym, w medycynie czy przy produkcji przedmiotów codziennego użytku (np. naczynia, meble, ramy rowerowe, instrumenty muzyczne).

Pierwszy budynek „Rising Canes” w realu

Pierwsza budowla tego typu ma powstać w ciągu najbliższych kilku lat na przedmieściach Pekinu. Autorzy projektu planują, że do 2023 powstanie budynek, w którym będzie mogło mieszkać 20 rodzin. Kompleks z biegiem czasu może rozrastać się, tworząc bambusową wioskę, a następnie miasteczko. Gwarantem stałego dostępu do materiału, a także pięknego krajobrazu ma być bambusowy las, posadzony w sąsiedztwie. Według planów Penda, w miejsce każdej wyciętej na potrzeby budowy rośliny, posadzone zostaną dwie kolejne, dzięki czemu tyczek do kolejnych modułów nie powinno zabraknąć.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją Rising Canes… i trzymamy kciuki za powodzenie tego niezwykłego przedsięwzięcia.