Szyby samoczyszczące - FachowaBudowa.PLChoć tego typu rozwiązanie może wydawać się iście magicznie, to na rynku polskim są już dostępne od lat szyby samoczyszczące. Wszystkim niedowiarkom wyjaśniamy ich sposób działania krok po kroku.

Szyby samoczyszczące, to po prostu szyby zespolone: w ich zewnętrznej części znajduje się tafla pokryta specjalną powłoką o właściwościach hydrofilowych. Kiedy na szybę działają promienie UV następuje rozkład znajdujących się na niej zanieczyszczeń organicznych. Natomiast gdy pada deszcz specjalne właściwości szyby samoczyszczącej sprawiają, że zanieczyszczenia zostają spłukane. Co więcej, woda bardzo równomiernie spływa po powierzchni okna, sprawiając, że po odparowaniu nie ma na niej żadnych nieestetycznych zacieków czy wyschniętych kropli. Warto podkreślić, że poprzez zastosowanie powłoki samoczyszczącej szyba jest trochę mniej przejrzysta, przepuszcza o 5% mniej światła i energii oraz ma delikatny niebieskawy odcień.

W szyby samoczyszczące najlepiej wyposażyć okna znajdujące się w miejscach trudno dostępnych, na których mycie decydujemy się znacznie rzadziej. Są to najczęściej okna znajdujące się nad klatką schodową czy na poddaszu, a ich głównym celem jest doświetlenie wnętrza naszego domu.