tynki mozaikoweTynki mozaikowe (kamyczkowe), choć są dostępne w dziesiątkach kolorów i oprócz walorów ochronnych, pełnią także funkcję ozdobną, wciąż kojarzone są raczej z klatkami schodowymi, korytarzami, gzymsami, cokołami, generalnie głównie z wykończeniami zewnętrznymi budynków oraz nieco mniej wymagającymi estetycznie pomieszczeniami w ich wnętrzach.

Rzeczywiście, w tych miejscach są stosowane szczególnie często, co wynika przede wszystkim ze względów praktycznych. Tynki mozaikowe są bowiem wodo- i mrozoodporne, wytrzymałe na uderzenia i zarysowania, trudno je zabrudzić, a w razie czego bardzo łatwo wyczyścić. Otynkowane powierzchnie przez wiele lat zachowują idealny wygląd.

Czy jednak ten materiał nie może sprawdzić się we wnętrzach, w których efekt wizualny ma dla nas dużo większe znaczenie?

Otóż może i to z powodzeniem.

Sam przekonałem się o tym podczas remontu mojego mieszkania. Bardzo sceptycznie podszedłem do propozycji fachowca, aby właśnie tynkiem mozaikowym wykończyć pewne mniejsze elementy pomiędzy kaflami. Ostatecznie dałem się przekonać i nie żałuję. Poniżej 2  ujęcia z mojej łazienki

tynk mozaikowy w łazience

Wykończenie półeczki pod lustrem

.

tynki mozaikowe w łazience 3

Wykończenie tynkiem mozaikowym odcinka tylnej ściany wnęki (z płyty kartonowo-gipsowej, za którą schowane są rury)

Tynki mozaikowe, to także świetne rozwiązanie do kuchni, dobrze komponują się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi. Sceptyków zaskoczy fakt, że „kamyczki” z powodzeniem stosowane są nawet w salonach, gdzie szczególnie popularnym rozwiązaniem jest dekoracja obudów kominkowych (znacznie tańsza od marmurowej).

Ciekawą ofertę tynków mozaikowych posiada polski producent Malfarb, który proponuje dwa produkty przeznaczone zarówno do zastosowań wewnętrznych jak i zewnętrznych. Szczególnie interesujący jest ten drugi, ponieważ daje możliwość wyboru  grubości ziarna: 1.5mm i 1.0 mm. Mniejsze ziarna szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach.

W palecie barw tynku Malfarb zaproponowano 80 podstawowych mieszanek, 40 o grubości ziarna 1.0 mm w kolorach przeznaczonych do wnętrz oraz kolejne 40 w uziarnieniu 1.5 mm do zastosowań zewnętrznych.

Więcej informacji o produkcie znajdziesz tutaj.

Podsumowując, zapomnij o stereotypach i śmiało korzystaj z walorów zabezpieczających i estetycznych tynków mozaikowych, również w pomieszczeniach, w których efekt wizualny odgrywa ważna rolę.

Jeżeli już zdarzyło ci się wykorzystać tynk mozaikowy w takim wnętrzu, napisz nam, jak się sprawuje i prześlij kilka zdjęć na fachowabudowa@gmail.com.  Jesteśmy ciekawi twojego zdania i pomysłów.