Witamy w kolejnej części cyklu „Bezstresowo przed budową”. Kontynuujemy (wbrew pozorom, dosyć zawiły) temat wyboru i zakupu działki pod budowę domu.

Spotkałeś się pewnie z określeniami działka uzbrojona lub nieuzbrojona. Co właściwie oznaczają?

Określenia te mają związek z dostępnością danych parceli do mediów (sieć wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna, gazowa), niestety stosowana jest spora dowolność w ich interpretacji. Nie ma prawnie ustalonej definicji działki uzbrojonej/nieuzbrojonej.

Najczęściej przyjmuje się, że działka uzbrojona posiada przyłącza elektryczne, gazowe, wodociągowe oraz ewentualnie przyłącze kanalizacyjne, lub w jej bliskim sąsiedztwie takie sieci i media się znajdują i istnieje możliwość stosunkowo niedrogiego podłączenia się do nich. Działka nieuzbrojona nie posiada dostępu do mediów, choć może istnieć możliwość ich doprowadzenia (nie zawsze jest to opłacalne finansowo).

Można się również spotkać z bardziej precyzyjnym podziałem:

działka uzbrojona – posiada przyłącza prądu, wody, kanalizacji i gazu działka z podstawowym uzbrojeniem – do działki doprowadzone są najważniejsze media, czyli woda i prąd

działka z możliwością uzbrojenia – nie posiada fizycznie wykonanych przyłączy, ale istnieje możliwość wykonania uzbrojenia, co wiąże się z kosztami dla inwestora (ich wysokość uzależniona jest od odległości nieruchomości od najbliższych mediów)

Działka uzbrojona czy nieuzbrojona? Przyłącza Kwestie definicji mamy za sobą, ale wciąż nie odpowiedzieliśmy sobie na pytanie „co wybrać?”. Zakup działki uzbrojonej, to mniej problematyczne rozwiązanie, które zaoszczędzi ci dużo czasu – co nie znaczy, że należy zupełnie wykluczyć inne możliwości. Wszystko trzeba po prostu przemyśleć i przekalkulować. Działki z pełnym lub częściowym uzbrojeniem są zdecydowanie droższe od tych pozbawionych dostępu do mediów, jednak sugerowanie się ceną w tym wypadku może być zgubne.

Pamiętaj, że dla uzbrojonej działki zdecydowanie szybciej zdobędziesz pozwolenie na budowę, a co za tym idzie, możliwość rozpoczęcia właściwych prac budowlanych. Koszty, z którymi wiąże się doprowadzenie mediów, bywają astronomiczne i mogą przewyższyć wartość parceli. Budowa przyłączy wiąże się z załatwieniem wielu formalności, które niestety ukradną ci sporo czasu, opóźniając start budowy.

Zanim zdecydujesz się na zakup działki, zorientuj się dokładnie w sytuacji, sprawdź, jak wygląda dostęp do Działka uzbrojona czy nieuzbrojona? Przyłączanajważniejszych mediów. Jeżeli działka wymaga częściowego lub całkowitego uzbrojenia, nawiąż kontakt z miejscowymi dostawcami. Nie opieraj się wyłącznie na opinii właściciela, który może nie mieć pełnej wiedzy o możliwości podłączenia lub po prostu kłamać. Musisz dowiedzieć się, czy budowa przyłączy na danym obszarze w ogóle jest możliwa, jeżeli tak, czy nie będzie problematyczna i jakie będą orientacyjne koszty.

Najlepiej udać się do najbliższego biura obsługi klienta danego dostawcy i tam zasięgnąć informacji. Kiedy poznasz opinię gestorów, usiądź i na spokojnie przeanalizuj sytuację. Wypisz wszystkie „za” i „przeciw” i zdecyduj, czy inwestycja jest dla ciebie opłacalna.

Czy możemy budować nie mając gwarancji doprowadzenia mediów, licząc że w przyszłości pojawi się taka możliwość?

Absolutnie nie. Nie mając potwierdzenia, że istnieje możliwość uzbrojenia naszej działki, nie otrzymamy warunków zabudowy, które są podstawą ubiegania się o pozwolenie na budowę.Jeżeli nie czytałeś wcześniejszych artykułów z serii  „Bezstresowo przed budową”, koniecznie nadrób zaległości: