Bezstresowo przed budową - Wybór działkiWitamy w pierwszej odsłonie cyklu „Bezstresowo przed budową”. Wiadomo nie od dziś, że zamiana wymarzonego domu w rzeczywisty obiekt, w którym zamieszkamy, nie jest sprawą prostą. Masz chęci, pomysły, pozytywne nastawienie i odpowiedni budżet? Świetnie! To wszystko będzie ci bardzo potrzebne, jednak jeśli to twój pierwszy kontakt z procesem budowy, nie posiadasz niezbędnego doświadczenia.

Zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością może być frustrujące i zniechęcać do dalszych działań, ale spokojnie. Właśnie po to tu jesteśmy. Pomożemy Ci przebrnąć przez trudny, ale także ekscytujący, okres przygotowań do budowy. Krok po kroku, wspólnie przebrniemy przez poszczególne etapy preparacji tak, by zbytnio nie zabolało ;D

Zatem zaczynajmy!

Pierwszym i jednym z najważniejszych etapów jest zakup nieruchomości, która będzie ci odpowiadała. Od ciebie zależy czy będzie to ciche miejsce pod lasem z dala od zgiełku, czy może część miejskiego osiedla domków. Możliwości jest wiele, więc dobrze przemyśl swoje potrzeby. Na co zwrócić uwagę? W pierwszej części dotyczącej wyboru działki zwrócimy uwagę na: wielkość, kształt i rodzaj gruntu.


Wielkość i kształt działki

Bezstresowo przed budową - Wybó działki - wielkość, kształt, rodzaj gruntuJuż na tym etapie zwróć uwagę na wielkość i kształt działki. Te parametry mają bardzo duże znaczenie, a zły wybór może oznaczać spore komplikacje. Działka przeznaczona pod budowę domu wolnostojącego powinna mieć minimalnie 700m2. Do zagospodarowania najlepiej nadają się nieruchomości w kształcie prostokąta, ale unikaj działek bardzo wąskich, gdyż może się np. okazać, że nie uda się na nich postawić budynku nie przekraczając wyznaczonych przepisami norm. Minimalna odległość ścian od granic działki wg Prawa Budowlanego wynosi:

3 m, gdy budynek zwrócony jest w stronę granicy ścianą bez otworów;

4 m, gdy budynek zwrócony jest w stronę granicy ścianą z otworami drzwiowymi lub okiennymi

Odstające części budynku: okap, gzyms, balkon lub daszek nad wejściem, a także takie części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa– mogą znajdowad się w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki. Jeśli chcesz dokładniej przyjrzed się przepisom dot. warunków technicznych usytuowania budynków, oto rozporządzenie ministra infrastruktury.

Rodzaj gruntu

Sprawdzenie gruntu, na którym chcesz budować jest bardzo istotne dla inwestycji. Należy sprawdzić rodzaj podłoża, jego nośność, przepuszczalność oraz poziom wód gruntowych na działce. Te elementy będą miały znaczący wpływa na sposób budowy fundamentów i koszt ich wykonania. Rodzaj gruntu można sprawdzić w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji urzędu gminy lub miasta.

To wszystko na dziś. W następnej części (już za kilka dni) zwrócimy uwagę na dostęp do drogi publicznej i położenie działki względem stron świata.

Przeczytaj również:
Wybór działki część 2: Dostęp do drogi publicznej i położenie względem kierunków geograficznych.
Wybór działki cz.3: Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?
Wybór działki cz.4: Sprawdzenie stanu prawnego działki
Wybór działki cz. 5: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego