Bezstresowo przed budową - Wybór działkiKontynuujemy temat zakupu gruntu pod budowę domu. Dziś zajmiemy się kolejnymi dwoma, bardzo ważnymi elementami, na które musisz zwrócić uwagę. Z nami wybór działki będzie dużo prostszy.

Dostęp do drogi publicznej

Dostęp parceli do drogi publicznej, jest niezbędnym warunkiem, aby otrzymać pozwolenie na budowę. Dostęp może być: – bezpośredni, – przez drogę wewnętrzną – lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej. Służebność, mówiąc najprościej, polega na tym, że jako właściciel jednej nieruchomości, możesz korzystać w określonym zakresie z innej nieruchomości, np. w celu dojazdu do drogi publicznej. We wniosku o pozwoleniu na budowę, będziesz musiał udowodnić, że twoja działka ma dostęp do drogi publicznej. Samo zapewnienie, że dostęp istnieje lub wskazanie, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (więcej o MPZP w kolejnych odsłonach cyklu „Bezstresowo przed budową”) umożliwia budowę drogi w przyszłości, nie jest wystarczające. Dokładne informacje dot. dostępu danej działki do drogi, otrzymasz w lokalnym urzędzie miasta lub gminy.

Położenie względem stron świata

Kierunki świata są istotne podczas budowy domu. Odpowiednie umiejscowienie budynku pomaga dobrze wykorzystać naturalne światło i energię grzewczą Słońca (polecam artykuł na ten temat na FachowaBudowa.PL). Według powszechnie stosowanych wytycznych ogród i salon powinny być umiejscowione od strony południowej, kuchnia, pomieszczenia gospodarcze i garaż od północnej, sypialnia od wschodniej, pokój gościnny od zachodu itd. Warto wziąć to pod uwagę podczas wybierania działki.

Nie trzeba traktować tych zasad zupełnie sztywno, natomiast warto wykorzystać je w miarę możliwości. Właściwe oświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Co więcej, nasłonecznienie wpływa na temperaturę wnętrz i jest dobrym sposobem na ogrzanie domu poprzez bezpośrednie napromieniowanie.