Zanim zdecydujesz się na zakup działki, bezwzględnie musisz zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), dostępnym do wglądu w urzędzie gminy (czasem także udostępnianym przez urzędy w internecie: przykład), ustalanym przez lokalne władze (samorząd).
Dlaczego to takie ważne?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - MPZP - FachowaBudowa.PLPonieważ sprawdzenie planu, da ci wiedzę, czy w ogóle na działce można budować, a jeśli tak, upewnisz się, czy wymogi postawione przez samorząd współgrają z twoją wizją domu.

Plan określa m.in., jakie jest przeznaczenie terenu, jaki rodzaj budynku możesz postawić na danej działce, jaki jest jego dopuszczalny rozmiar, jaką powinien mieć bryłę itd. Jako inwestor, musisz ściśle trzymać się tych wytycznych.

Niezwykle istotnym elementem MPZP jest informacja o przeznaczeniu terenów sąsiadujących z działką. Zapoznanie się z nią, pozwoli ci uniknąć niezwykle frustrujących sytuacji. Wyobraź sobie np., że wybudujesz wymarzony dom w cichym, urokliwym miejscu, a po dwóch latach w sąsiedztwie wyrośnie supermarket z parkingiem albo osiedle bloków. Zgodzisz się, że to niezbyt sympatyczna wizja. Dlatego pamiętaj, aby czytać dokładnie, a zapewnisz sobie spokojny sen.

W urzędzie gminy należy wystąpić (usługa odpłatna – koszt od kilkudziesięciu do max 250zł) o wydanie wypisu i wyrysu z planu dla naszej działki, który otrzymamy w ciągu miesiąca. Te dane będą ci potrzebne przy zakupie lub zamawianiu projektu domu.

Istnieje też bardzo prawdopodobna ewentualność, że teren, na którym znajduje się działka, którą się interesujesz, nie ma MPZP (częsta sytuacja na obszarach wiejskich). Co wtedy? Sprawy nieco się komplikują, ale o tym w kolejnym artykule cyklu „Bezstresowo przed budową” już niebwem na FachowaBudowa.PL

Jeżeli nie czytałeś wcześniejszych artykułów z serii  „Bezstresowo przed budową”, koniecznie nadrób zaległości:

Wybór działki część 1: Wielkość i kształt działki
Wybór działki część 2: Dostęp do drogi publicznej i położenie względem kierunków geograficznych.
Wybór działki cz.3: Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?
Wybór działki cz.4: Sprawdzenie stanu prawnego działki