Wykwity na ceglanej elewacjiElewacja z cegły łączy w sobie estetyczny wygląd oraz trwałość. Jest odporna na warunki atmosferyczne i właściwie nie wymaga żadnych prac renowacyjnych. Zagrozić mogą jej jedynie wykwity – czyli biały nalot, powstający na powierzchni cegły. Sprawdź jak go uniknąć!

Postawanie białego nalotu jest najczęściej konsekwencją niewłaściwego doboru zaprawy już na etapie wykonywania klinkieru.Najlepiej zastosować do jego wykonania cement, z jak najmniejszą ilością dodatków chemicznych. Istotnym elementem jest też konsystencja zaprawy, którą należy dostosowywać każdorazowo do nasiąkliwości cegieł. Warto też pamiętać o tym, by już podczas planowania budowy domu zaprojektować ochronę konstrukcji murowej przed wodą, m.in. poprzez zastosowanie daszków czy też odpowiednich kapinosów.

Innymi możliwymi przyczynami powstawania wykwitów jest niewłaściwa wentylacja w pomieszczeniu lub też niestaranne i nieszczelne wykonanie połączeń murarskich oraz obróbek blacharskich. Decydując się więc na ceglaną elewację, pamiętajmy o prawidłowym wykonaniu tych elementów.

Jeśli jednak na Twojej pięknej elewacji pojawiły się niechciane wykwity, postępuj według następujących wskazówek:

– po pierwsze zweryfikuj, a następnie usuń przyczynę ich powstawania poprzez uszczelnienie ściany;

– kolejnym ważnym etapem będzie oczyszczenie elewacji z widocznych wykwitów za pomocą dobrej jakości preparatów;

– na koniec zaimpregnuj ścianę środkami hydrofobizującymi – dzięki nim woda z opadów spływa po powierzchni cegły, nie wnikając do jej wnętrza.