Wysokie temperatury i dużo słońca, to wyznaczniki udanego lata, dla niektórych jednak są powodem udręki. Mam tu na myśli osoby zamieszkujące pomieszczenia na poddaszu, w których latem potrafi być naprawdę bardzo gorąco i duszno, szczególnie jeśli okna wychodzą na południe.

Jeżeli ten problem nie jest ci obcy, a nie planujesz na swoim poddaszu sauny, możesz łatwo  obniżyć temperaturę, montując w oknach dachowych markizy. Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i proste w montażu, więc warto je wypróbować, zanim zainwestujesz np. w klimatyzację. Ciekawe produkty do swoich okien oferuje Fakro i Velux i za chwilę bliżej się im przyjrzymy.

Zacznijmy jednak od kilku słów wstępu o markizach, bo pewnie niektórym ta nazwa bardziej kojarzy się z ciastkami z kremem. Markizy są formą osłony okna (jak rolety czy żaluzje), montowaną po jego zewnętrznej stronie. Są wykonane ze specjalnej, odpornej na czynniki atmosferyczne siateczki, która odbija promienie słoneczne zanim dotrą do szyby. Co ważne, rozwiązanie to, nie powoduje zaciemnienia wnętrza i zapewnia przyzwoitą widoczność. Markizy nie tylko zmniejszają temperaturę pomieszczenia, ale również chronią przed szkodliwym oddziaływaniem promieni UV i refleksów świetlnych.

Przejdźmy teraz do wspomnianych propozycji, przeznaczonych do okien dachowych Velux i Fakro.

Velux informuje, że ich produkt może zredukować temp. pomieszczenia w upalne dni nawet o 6 stopni Celsjusza. Do wyboru mamy 3 kolory tkanin, antracyt, brąz i czerń oraz 3 stopnie prześwitu:15%, 10% i 5%. Dostępne są 4 systemy obsługi: manualny, manualny na sznur, a także elektryczny i zasilany energią słoneczną (oby dwa na pilota). Każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich potrzeb. Naturalnie, im mniej zaawansowany system, tym niższa cena i prostszy montaż. Velux zapewnia na swoje markizy 3 lata gwarancji.

Markizy Fakro wg producenta zapewniają 8 razy skuteczniejszą ochronę przed nadmiarem promieni słonecznych niż osłony wewnętrzne, jak żaluzje, rolety itp.. Stwierdzenie to, jest poparte wynikami badań przeprowadzonych przez Fakro, w których porównano 8 różnych osłon przeciwsłonecznych, wewnętrznych i zewnętrznych. Najlepszymi okazały się rolety zewnętrzne i markizy, przy czym te drugie wypadają najlepiej pod względem stosunku cena/jakość.

Osłony Fakro dzielą się na 2 grupy prześwitowe: 10% i 1%. W pierwszej grupie dostępne są aż 4 kolory, w drugiej 2. Jeśli preferujesz automatyczne sterowanie, zawodem może być dla ciebie fakt, że do wyboru jest tylko jeden, manualny system obsługi, ręcznie lub za pomocą dołączonego do kompletu drążka o długości 80 cm. Należy jednak pamiętać, że markiz nie zwija się tak często, jak żaluzje czy rolety, więc nawet leniuchy jakoś dadzą sobie radę. Fakro udziela na swój produkt dwuletniej gwarancji.

Zarówno Fakro, jak i Velux proponują interesujące rozwiązania redukujące nagrzewanie poddaszy. Rzadko kupujemy tego typu akcesoria już na etapie wybierania okien, ale biorąc pod uwagę fakt, że dobór markiz jest uzależniony od producenta i rodzaju naszych okien, warto wcześniej przemyśleć sprawę.

Jeśli na przykład koniecznie chcesz korzystać z automatycznego sterowania osłonami, właściwym wyborem będą okna Velux, gdyż Fakro nie ma takiego rozwiązania w ofercie akcesoriów do swoich okien.

Wniosek jest prosty, kupując okna na poddasze, od razu pomyśl o markizach. Nie musisz od razu dokonywać zakupu, ale przynajmniej zapoznaj się z ofertą producentów, aby wiedzieć jakie masz opcje na przyszłość i czy będą pasowały do twoich potrzeb.