Pewny CementWydaje mi się, że większość z nas, poproszona o wymienienie jednego, znanego nam materiału budowlanego, wymieniłaby cement. Być może cegła miałaby tutaj podobną popularność. Tak, czy inaczej chyba możemy się zgodzić, że wynalezienie cementu, dla budownictwa było, co najmniej tak ważne, jak wynalezienie koła dla motoryzacji, czy lądowanie na Księżycu dla rozwoju programu badań kosmicznych.

Cement, to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, który jest praktycznie wszechobecny i długo można by wymieniać jego zastosowania. Cokolwiek aktualnie budujesz, prawdopodobieństwo, że cement będzie ci potrzebny, jest prawie tak duże, jak to, że Słońce wstanie jutro rano. Jednak nabycie dobrej klasy produktu, nie koniecznie jest tak proste, jak się może wydawać.

Zapotrzebowanie na cement jest ogromne, dlatego liczba producentów jest równie pokaźna. Niestety pojawiają się wśród nich nieuczciwe firmy, które chcą zarobić więcej, sprzedając nam spoiwo niskiej klasy, nie spełniające podstawowych norm jakościowych. Korzystanie z tego typu produktów negatywnie wpłynie na trwałość i bezpieczeństwo naszych inwestycji budowlanych.

Być może dotarła do ciebie informacja, o głośnej sprawie jednego z posłów na sejm, z Łodzi. Jeżeli nie, przypomnę że w firmie produkującej cement,  której ów pan jest właścicielem, dosypywano do produktów zdecydowanie więcej popiołu, niż pozwalają przepisy. Cement, jeśli można tak nazwać ten wytwór, pękał i kruszył się znacznie wcześniej niż powinien. Nie jest to oczywiście przykład odosobniony, można właściwie powiedzieć, że tego typu praktyki są swego rodzaju plagą polskiej branży budowlanej, w skali nie spotykanej nigdzie indziej w Europie. Ten smutny fakt potwierdziły badania Stowarzyszenia Producentów Cementu. Według szacunków SPC, nawet 15-20% cementu workowanego na polskim rynku, nie spełnia norm.

Jak ustrzec się przed takimi produktami? Jak odróżnić dobry cement, od produktów, których tym mianem określić nie można? [fumpBegin]Stowarzyszenie Producentów Cementu, widząc sytuację na polskim rynku, postanowiło ułatwić nam życie, wprowadzając w 2010 r. nowy znak jakościowy – „Pewny Cement”(patrz wyżej) . Ma on za zadanie podnosić poziom polskiego cementu i betonu oraz zwiększać świadomość konsumentów, wskazując im produkty o pewnej, najwyższej jakości.

Pierwszymi producentami, którzy korzystają ze znaku na opakowaniach swoich wyrobów są: Cemex Polska Sp. z o.o., Górażdże Cement S.A., Lafarge Cement S.A., Grupa Ożarów S.A. oraz Kreisel Sp. Z o.o.

Oto, co SPC pisze na stronie internetowej promującej inicjatywę:

„Pewny Cement” przyznawany jest przez Kapitułę za spełnienie najwyższych norm i specyfikacji technicznych dotyczących parametrów cementu na wszystkich etapach: produkcji, konfekcjonowania i dystrybucji.

Znak jakości cementu „Pewny Cement” oznacza najwyższej jakości produkt, który spełnia najostrzejsze normy i podlega drobiazgowej procedurze kontroli na każdym etapie produkcji i dystrybucji.

Przyznawany jest tylko najlepszym producentom.

Pomysł SPC napawa optymizmem. Miejmy nadzieję, że pozytywne zmiany w jakości polskiego cementu, będą dla nas odczuwalne już wkrótce.

Jakie jest twoje zdanie na temat jakości cementu na polskim rynku budowlanym oraz programie „Pewny Cement”? Może i ciebie spotkała nieprzyjemna przygoda z trefnym cementem? Zapraszam do komentowania.

UWAGA!!! Przeczytaj również bardzo ciekawy wywiad z panem Tomaszem Chałmicki z LaFarge Cement, który wypowiedział się m.in. nt jakości cementu w Polsce.[fumpEnd]